elektrik tasarrufu nasıl yapılır

Evlerimizde elektrikli ve elektronik eşyaların bazı küçük ayarlarıyla oynayarak nasıl tasarruf edebileceğimizi sizlerle paylaşmak istiyorum. Elektrik tasarrufu yapmak için nelere dikkat etmeliyiz? Evdeki teknolojik aletlerin ve makinelerin ayarlamalarını nasıl yapmalıyız? Bu soruların cevabı ve elektrik faturalarının nasıl daha düşük gelmesini sağlayabilirizin cevapları bu yazımızda.

Elektronik eşyalarda elektrik tasarrufu nasıl yapılır?

Dvd player, ev sinema sistemi, bilgisayar, televizyon gibi elektronik eşyalar maalesef umduğumuzdan fazla elektrik tüketmektedir. Bu elektronik eşyalarda nasıl tasarruf yapabilirize gelince; eşyaları kesinlikle stand by yani bekleme tuşunda bırakmayın. Çünkü bu tip elektronik eşyalar bekleme modundayken (genelde kırmızı ışık işareti yanmaktadır) bile elektrik tüketmektedirler. Özellikle bilgisayar monitörleri elektrik tüketimi konusunda baya bir bonkördürler.

Ütülerde elektrik tasarrufu nasıl yapılır?

Öncelikle ütünüzü alırken kurutucu gücü düşük, buhar gücü yüksek olanları tercih ederek tasarrufa başlayabilirsiniz! Ütü işi bitmeye yakın ütüyü prizden çekin ve kalan ütülenecek kıyafetleri ütünün kalan ısısından faydalanarak bitirin. Çamaşırlarınızı nemi henüz üzerinden gitmeden ütüleyin. Buharlı ütüler ve termostatlı ütüler elektrik tasarrufu açısından diğerlerine oranla daha az elektrik tüketirler.

Çamaşır makinesinde elektrik tasarrufu nasıl yapılır?

Çamaşır makinenizi tam olarak doldurduktan sonra çalıştırın. Çamaşırlarınızın yıkama suyu olarak her zaman ılık su tercihini kullanın. Bunu söylememin nedeni; çamaşır makineleri elektrik tüketiminin yüzde 90’ınını suyu ısıtmakta kullanmaktadır. Makinenizin kurutma seçeneğini kullanacaksanız, kurutma süresini kısaltarak hem çamaşırlarınızı, hem de elektrik faturanızı korumuş olursunuz.

Buzdolabında elektrik tasarrufu nasıl yapılır?

Buzdolabınıza kesinlikle sıcak yemek koymayın. Buzdolabınızı mümkünse ışık, kalorifer, fırın gibi ısı alabileceği yerlerden uzak bir yere koyun. Yemeklerinizi oda sıcaklığına geldikten sonra buzdolabınızın içine koyun. Buzdolabının normal bölümünün sıcaklığını +5 dereceye, derin dondurucu bölümünü -18 dereceye ayarlayın. Derin dondurucu bölümünde biriken buz kalınlığının 7 mm.den fazla olmasına izin vermeyin.

Bulaşık makinesinde elektrik tasarrufu nasıl yapılır?

Bulaşıklarınızı yıkamak için maksimum 60 derece sıcaklık yeterli olacaktır. Bu sıcaklığın üstünde bir sıcaklık seçmeniz makinenin aşırı elektrik tüketmesine neden olacaktır.

Elektrik tasarrufu konusunda benim denediğim ve olumlu sonuç aldığım bu yöntemleri sizlerle paylaşmak istedim. Umarım benim olduğu gibi sizinde elektrik faturanıza olumlu olarak yansır.

 

Sponsor
Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !